Kako poteka terapija z nevidnim zobnim aparatom?
Na uvodnem razgovoru se najprej pogovorimo o vaših željah in pričakovanjih. Sledi digitalizacija pacientov. To je skeniranje stanja v ustni votlini, dentalna fotografija in velikokrat še posnetek videa. Vse podatke pošljemo v laboratorij, kjer naredijo podrobno analizo in simulacijo premikov. Na podlagi računalniške simulacije izdelajo 3D model premikov. Ko se pacient in njegov terapevt strinjata s predlagano rešitvijo, gredo alignerji v izdelavo.
Alignerji so izdelani individualno za vsakega pacienta posebej po najvišjih standardih, ki vključujejo visokokakovostne materiale in najsodobnejšo tehnologijo.
Nato sledi termin, ko pacientu vstavimo prvi aligner. Pacient dobi navodila za uporabo in ostale napotke, da bo terapija kar se da prijetna.
Vsakemu pacientu je terapija posebej prikrojena zato so kontrolni termini določeni individualno.
Pacientom svetujemo, da med terapijo z Invisalignom pazijo na prehrano in še posebej na primerno ustno higieno. S tem obvarujemo obzobna tkiva in preprečimo pojav kariesa.
Ali lahko jem z nevidnim zobnim aparatom?
Z nevidnimi aparati ni priporočljivo jesti. Grizenje hrane lahko poškoduje alignerje, poleg tega se hrana nabere pod folijami, kar lahko vodi do pojava kariesa. Prav tako z alignerji na zobeh ni priporočljivo piti naravnih sokov, gaziranih in energijskih pijač. Zobni aparat pred obrokom enostavno snamemo, po obroku pa si splahnemo zobe z vodo in spet vstavimo aparat v usta.
Kaj so etečmenti?
Etečmenti so majhni gumbki, ki jih zalepimo na vaše zobe. So barve zoba in tako skoraj nevidni. Pomagajo nam, da lahko premikamo zobe v določeni smeri.
Katere težave lahko rešuje nevidni zobni aparat Invisalign?
Z nevidnimi zobnimi aparati Invisalign zdravimo različna stanja. Največkrat so to tesna stanja pa tudi diasteme. Za potek terapije je nujno narediti ortodontsko analizo in simulacijo premikov. Šele nato lahko ugotovimo, ali ste primeren kandidat in kako dolgo bo trajala terapija.
Tesno stanje
Pri pacientih velikokrat vidimo, da so sprednji zobje, ki so okrušeni, morda prosojni ali pa spodnji zobje poševno obrabljeni, da skozi proseva dentin, ki je rumen. To vse skupaj daje videz, da so zobje obrabljeni in stari.
Zakaj pride do tega?
Dejstvo je, da se zobje celo življenje premikajo. Premikajo se od zadaj naprej. Ker sprednji zobje nimajo kam iti, se nagnejo naprej ali rotirajo. Pride do t.i. tesnega stanja. Posledica le-tega je, da se zgornji in spodnji zobje začnejo zaletavati medtem ko jemo, govorimo, se smejimo. Kaj lahko storimo storimo?
Zobe lahko poravnamo na mesto, kjer morajo biti npr. z nevidnim zobnim aparatom. Obrabljene zobe pa dogradimo.
Križni griz
Je stanje, pri katerem so spodnji zobje preko zgornjih. Križni griz lahko vpliva na neenakomerno obremenjenost zob in s tem propada sklenine v vratnem delu in na recesijo dlesni.
Globoki griz
Je stanje, pri katerem zgornja čeljust pokrije spodnjo čeljust. V tem primeru se velikokrat odločimo ob poravnavi zob še za dvig griza.
Diasteme oz. razmaki med zobmi
Je stanje, ki se lahko zdravi z invisalignom. Pred zdravljenjem z zobnim aparatom je nujno narediti estetsko analizo nasmeha in ugotoviti, ali so morda zobje “premajhni” za čeljust. V tem primeru je zapiranje diastem možno le z luskami ali bondingom.
Razlika med zdravljenjem z Invisalignom in s tradicionalnim fiksnim zobnim aparatom
Invisalign
Zobni aparat Invisalign je skoraj popolnoma neviden. Možnost za ustno higieno je nemotena. Lahko jeste in pijete kar hočete, le med jedjo morate alignerje odstraniti iz ust. Nevidni aparat morate nositi vsaj 22ur na dan ali več.
Tradicionalni fiksni aparat
Fiksni aparat je v primerjavi z Invisalignom bolj viden in ko je nameščen na zobeh je ustna higiena omejena. Več energije je potrebno za vzdrževanje le-te. Nošenje aparata je lahko bolj neudobno. Ker so nosilci pritrjeni na zobe, je v določenih primerih bolj učinkovit kot Invisalign. Kontrolni pregledi so pogostejši kot pri Invisalignu, približno na 6 do 8 tednov.